Zaniżone odszkodowania? 10 sposobów na to, że ubezpieczyciele mogą wywalczyć dla Ciebie mniej, niż Ci się należy

Zaniżone odszkodowania? 10 sposobów na to, że ubezpieczyciele mogą wywalczyć dla Ciebie mniej, niż Ci się należy

Co zrobić, gdy Twój pojazd został uszkodzony? Poznasz 10 najczęstszych trików stosowanych przez ubezpieczyciela w celu obniżenia odszkodowania OC.

Możesz zwrócić się do nas o pomoc, jeśli kwota, którą otrzymujesz nie jest rozsądna.

 1. Zamienniki: Ubezpieczyciel może podstawić pojazd zastępczy, jeśli wyrazisz na to zgodę lub jeśli oryginalne części nie zostały uszkodzone w wypadku.
 2. Amortyzacja części – Celem naprawy samochodu jest przywrócenie go do stanu sprzed uszkodzenia w wypadku. Naprawy wymagające użycia nowych części są wliczone w koszt naprawy szkody.
 3. Obniżenie odszkodowania VAT – Istnieje możliwość otrzymania obniżonej kwoty odszkodowania tylko dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą.
 4. O pojazd zastępczy możesz się ubiegać, jeśli jesteś osobą fizyczną, a nie prowadzisz działalności gospodarczej. Szkoda majątkowa obejmuje również utratę możliwości korzystania z uszkodzonej rzeczy.
 5. Wartość pojazdu – firma ubezpieczeniowa określa wartość rynkową pojazdu, która nie zawsze może być zgodna ze stanem faktycznym. Może to być spowodowane tym, że firma ubezpieczeniowa posiada zbyt wiele informacji o samochodzie, które są wykorzystywane do obliczenia jego wartości. Jeśli nie zgadzają się Państwo z opinią, mogą Państwo zasięgnąć porady niezależnego, zewnętrznego rzeczoznawcy. W takim przypadku należy podać wszystkie istotne informacje na temat samochodu.
 6. Stawki robocizny zależą od wielu czynników, w tym od renomy warsztatu i jego lokalizacji. Naturalnym jest, że wybieramy zaufany warsztat, w którym mechanicy ocenią zakres uszkodzeń i określą koszt naprawy. Ze względu na uśrednienie cen pomiędzy firmami, koszty robocizny są często niższe. O ile mamy możliwość wyboru warsztatu, w którym będzie naprawiany nasz samochód, o tyle firma ubezpieczeniowa wymusza na nas wybór warsztatu, w którym koszty robocizny są niższe.
 7. Holowanie pojazdu – To nam, poszkodowanym, zależy na zminimalizowaniu szkody. Dlatego firma, którą wynajmujemy powinna mieć standardowe ceny, porównywalne z lokalnym rynkiem.
 8. Wcześniejsze uszkodzenia – Firma ubezpieczeniowa może przedstawić „zarzut”, z którego wynika, że jedno z uszkodzeń powstałych w wyniku wypadku było już na samochodzie. W takich przypadkach dobrze jest zatrudnić niezależnego rzeczoznawcę, który oceni uszkodzenia i określi, czy wypadek był spowodowany stłuczką, czy też samochód był uszkodzony wcześniej.
 9. Firmy ubezpieczeniowe często deklarują szkodę całkowitą, co często jest dla nas niesprawiedliwe. W jakich okolicznościach mogą ogłosić szkodę całkowitą? Tylko wtedy, gdy wartość pojazdu przekracza 100%.
 10. Samochód, który nie brał udziału w wypadku będzie miał wyższą wartość rynkową niż ten, który brał udział w kolizji. W takim przypadku firma sprawcy może zaproponować odszkodowanie w wysokości różnicy w cenie samochodu po wypadku.

Sprawdź także: Wcześniej istniejące urazy a wypadki samochodowe

 • Czy zasadne jest klasyfikowanie naszych szkód jako szkoda całkowita?

Warto zacząć od definicji szkody całkowitej. Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia wtedy, gdy pojazd jest uszkodzony w sposób uniemożliwiający jego naprawę lub przekracza jego wartość z dnia likwidacji szkody. Na szkodę całkowitą pojazdu może mieć wpływ wiele czynników. Pokażemy Ci, jak ich uniknąć. Ubezpieczyciele często uznają szkodę całkowitą, jeśli koszty naprawy są niższe niż wartość samochodu przed szkodą. Ma to związek z likwidacją szkody w ramach ubezpieczenia OC dla poszkodowanego w wypadku drogowym. Jeśli wartość samochodu przekroczy 70%, ubezpieczyciele często odmawiają jego naprawy. Jeśli nie wyrazisz na to zgody przy podpisywaniu umowy AC, takie praktyki będą zabronione w przypadku ubezpieczenia OC sprawcy. Znane jest zaniżanie wartości pojazdu. Może się to odbywać poprzez tzw. amortyzację podzespołów. Jest to proces zmniejszania wartości odszkodowania poprzez jego zużycie. Dotyczy to tylko starych samochodów. Oryginalne części używane są po to, aby podnieść koszty naprawy i nie dopuścić w ogóle do naprawy samochodu. Dzięki temu otrzymają Państwo niższe odszkodowanie. Kolejną sztuczką jest zawyżanie stawek za robociznę. Odpowiednio wyższa stawka u mechanika spowoduje, że nasza wycena znacznie wzrośnie i przekroczy wartość pojazdu.

Od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego możemy się odwołać, jeśli się z nią nie zgadzamy. Poszkodowany w wypadku drogowym może udowodnić, że pojazd był wart więcej niż wycenił go ubezpieczyciel. Niezależny rzeczoznawca może wycenić wartość pojazdu lub można przedstawić rachunki za dodatkowe wyposażenie, które nie zostało uwzględnione przez rzeczoznawcę. Możliwa jest utrata całego pojazdu i jego likwidacja przez osobę trzecią. Może to być trudne i niesprawiedliwe. Z naszą pomocą będziesz mógł odzyskać wszystkie należne Ci pieniądze.

Previous Po 30 latach znów razem na scenie
Next Dlaczego warto oczyścić powietrze w domu?

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak przygotować ucznia do szkoły? Szkolny zestaw startowy na szóstkę

Wyprawka szkolna zapewni uczniowi dobry start w kolejny rok szkolny. Plecak, piórnik, przybory szkolne, podręczniki i zeszyty to rzeczy niezbędne dla dziecka. Równie ważne jest wyposażenie pokoju. Uczniowie szkół średnich

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Wykonanie oczka wodnego z wodospadem własnymi rękami jest dość łatwe – potrzebujesz tylko trzech głównych elementów: zbiornika magazynowego, pompy i zasilacza. A nawet najmniejszy wodospad, umiejętnie wpisany w krajobraz letniego

Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”

4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana

Na czym polega chłodzenie absorpcyjne?

Obserwując obecne zużycie paliw kopalnych, można stwierdzić, że przyszłym pokoleniom grozi wyczerpanie zasobów naturalnych. Taka prognoza bez wątpienia wymaga poszukiwania nowych rozwiązań. Co to jest chłodzenie absorpcyjne? W obecnych czasach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź