Wielozadaniowość w pracy, która nie jest pomocna

Wielozadaniowość w pracy, która nie jest pomocna

Wszyscy chcemy być w stanie robić wiele rzeczy i nadal osiągać świetne wyniki. Trudno jest osiągnąć zadowalające wyniki, jeśli nie jesteś skupiony na swojej pracy. Wielozadaniowość może prowadzić do obniżenia standardów. Może prowadzić do oszukiwania samego siebie i obniżenia standardów akceptacji.

Czym jest wielozadaniowość?

Zacznijmy od podstaw. Multitasking odnosi się do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Brzmi to całkiem normalnie, a nawet popularnie. Nie jest niczym niezwykłym dla mnie pisanie i oglądanie telewizji. Czy to jest możliwe, aby to robić? Jeśli nie poświęcasz uwagi jednej rzeczy, nie możesz robić tego wszystkiego dobrze. Multitasking można również opisać jako zdolność do robienia więcej niż jednej rzeczy. Pozwól, że podam Ci przykład. Możesz prowadzić samochód, rozmawiając przez telefon. Czy jest to bezpieczne? Czy uważasz, że samo trzymanie telefonu w ręku i rozmawianie przez niego nie wpływa na prowadzenie samochodu? Jeśli tak, to nie musisz czytać dalej.

Wielozadaniowość może obniżyć Twoją produktywność

Przeskakiwanie z jednego zadania na drugie nie poprawi Twojej koncentracji ani nie pomoże Twojemu mózgowi skupić się w pełni na zadaniu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Może spowodować, że stracisz koncentrację, co może prowadzić do spadku zdolności do śledzenia spraw. Może to również zwiększyć poziom stresu, zwłaszcza jeśli dzieje się to w pracy. Stres może być wynikiem pilnych zadań. Jest ono ważne, więc robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby je wykonać. Wielozadaniowość może zwiększać poziom stresu, ponieważ próbujesz robić dwie rzeczy jednocześnie. Spadek koncentracji nie jest jednak pomocny, ponieważ czas leci, a zadanie, które pozostało niewykonane, jest nadal aktualne.

Wiele osób uważa, że może robić więcej niż jedną rzecz naraz. Jedną rzeczą jest rozmowa i jednoczesne zmywanie naczyń, ale inną wymyślanie i tworzenie prezentacji podczas rozmowy przez kamerę internetową na temat innego projektu.

Powszechnie wiadomo, jak rozpraszający może być smartfon lub kanał mediów społecznościowych podczas wykonywania zwykłych czynności. Dzieje się tak również z innymi rzeczami. Podczas gdy narzekamy na media społecznościowe jako czynnik rozpraszający, który sprawia, że tracimy produktywność, nie widzimy tego samego w innych obszarach.

Sprawdź również: Znajdź nową miłość za pomocą tarota

Oszukiwanie jest możliwe, gdy jesteś wielozadaniowy

Nie da się wykonywać wielu zadań jednocześnie i być wydajnym. Proste błędy są łatwiejsze, gdy musisz zajmować się wieloma zadaniami. Ponieważ robimy tak wiele i mamy tak wiele do zrobienia, łatwiej jest popełniać proste błędy. Mamy tendencję do wybierania łatwiejszej drogi, kiedy jesteśmy pod presją czasu i przydzielonych nam zadań. Czasami robimy rzeczy dobrze, a nie źle. Możemy wykorzystać schemat, który jest już ukończony, ale nie powinniśmy, ponieważ jest zbyt nudny, lub wdrożyć pomysł, który nie działa dla nas. Mamy jednak wiele zadań na raz, więc godzimy się na to. Wierzymy, że wszystko jest w porządku, bo przecież tak dużo robimy! Wierzymy, że robimy tak dobrze i zrobiliśmy tak wiele, ale nasza praca nie jest zbyt dobra. Oszukiwanie może prowadzić do…

Wielozadaniowość obniża jakość Twojej pracy

Nasza praca może stać się mierna, jak wspomniałem powyżej. Jest prawie gwarancją, że osiągniesz dobre wyniki, jeśli skupisz się na jednym zadaniu i włożysz w nie wystarczająco dużo wysiłku. Jak myślisz, co sprawi, że wyniki będą lepsze? Jeśli jesteś w stanie skupić się na jednym zadaniu i zakończyć je, możesz zacząć następne.

Co zrobić, gdy mam zbyt wiele rzeczy do zrobienia? To proste. Nie masz czasu, aby robić wszystko naraz. Nie możesz sobie pozwolić na to, by nie wykonywać zadań po kolei lub by ich realizacja trwała dłużej.

Czy multitasking to dobry pomysł?

Po pierwsze, jeśli jedno z zadań wymaga niewielkiej koncentracji. Można rozmawiać o projekcie popijając herbatę lub czytając książkę, ale nie ma sensu robić tego podczas pracy nad prezentacją.

Uważam się za multitaskera. I co teraz?

Najprawdopodobniej należysz do większości. Czy jesteś pewien, że tylko Ty tak myślisz? Ta opinia jest podzielana przez prawie wszystkich. Potrafię multitaskingować, ale co 10-15 minut sięgam po telefon, żeby sprawdzić Facebooka czy Instagrama. To nie jest tak. Jeśli myślisz w ten sposób, to zastanów się, ile czasu poświęcasz na inne zadania niż jedno zadanie. Jaki procent swojego czasu pracy poświęcasz na artykuły niezwiązane z pracą, sprawdzanie mediów społecznościowych, czy czytanie innych bzdur?

Możesz pozbyć się wszystkich rozpraszaczy i niepotrzebnych rzeczy. Skup się na jednym zadaniu w danym momencie. Na początku będzie to trudne, bo rozpraszało Cię wiele rzeczy. Z czasem staniesz się bardziej efektywny, obiecuję. Zajmij się jedną rzeczą w danym momencie. Nie wszystko na raz.

Previous Jak skutecznie walczyć z alkoholizmem?
Next Sól - rodzaje i właściwości

Może to Ci się spodoba

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Jak zimą pielęgnować kwiaty domowe?

Zima to najlepszy czas na dodatkową opiekę nad roślinami domowymi. Zimą trzeba o nie dbać inaczej niż w pozostałym okresie. Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Rośliny domowe nie zapadają w

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Jak urządzić łazienkę w stylu glamour?

Jest wyrafinowana i luksusowa, z dużą dozą przepychu. Stylowa łazienka w stylu glamour łączy różne trendy, nadając jej wygląd pałacowego lub klasycznego wnętrza. Może też wyglądać nowocześnie. Przy projektowaniu łazienki

Utrudnienia na autostradzie A4 w miejscowości Staniątki – w kierunku Krakowa

W związku z naprawą lewego pasa jezdni północnej autostrady A4 – wysokość miejscowości Staniątki na odcinku 400 metrów (od km 436+300 do km 436+700) w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. od godz. 05:00

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź