Ukryte głośniki w ścianie – sprytny system stereo

Ukryte głośniki w ścianie – sprytny system stereo

System stereo to nie tylko duże, podłogowe głośniki. Mogą one również zajmować sporo miejsca, podobnie jak głośniki półkowe, które ustawia się na stojakach. Poszukujesz głośników, które nie zdominują wystroju wnętrza lub mniejszej przestrzeni? Nie musisz rezygnować z dźwięku stereo w systemie audio-video w swoim domu. Opowiemy Ci o tym, czym charakteryzują się głośniki naścienne, jakie modele wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich instalacji.

Wbudowany system stereo ma wiele zalet

Ten rodzaj konstrukcji ma główną zaletę – oszczędność miejsca, jak już stwierdziliśmy. Wbudowany system stereo jest również schludny i schludny. Ze względu na swoją kompaktowość i uniwersalny design głośniki do montażu ściennego doskonale wpasują się w każdą aranżację wnętrza.

W przypadku głośników, które są montowane na ścianie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolor i kunszt wykonania maskownic. Mogą być one mocowane magnetycznie. Można je szybko zdemontować i bez problemu zamontować ponownie. Maskownice niektórych modeli mogą być pomalowane na dowolny kolor. Jeśli chcesz, aby system dźwiękowy w salonie pasował do koloru ścian, wybierz zestaw stereo z wbudowanymi głośnikami, których maskownice można pomalować na kolor pasujący do wystroju pokoju.

Modele systemów stereo

Głośniki systemu stereo są podobne do głośników efektowych naściennych lub sufitowych. Mowa zarówno o niewielkich, kompaktowych modelach, które zajmują bardzo małą powierzchnię na ścianie, jak i o dużych wielodrożnych zestawach głośnikowych o sporych gabarytach. O wielkości wybranych przez nas głośników instalacyjnych powinna decydować nie tylko ich jakość dźwięku czy cena, ale również przestrzeń, w której zostaną zainstalowane.

Dwudrożne modele naścienne składają się zazwyczaj z głośnika niskotonowego (głośnik nisko-średniotonowy) i wysokotonowego (głośnik wysokotonowy). W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji można zastosować symetryczny układ D’Appolito. Te wszechstronne modele mogą być instalowane pionowo, aby odtwarzać lewy/prawy kanał audio, lub poziomo, aby służyć jako głośnik centralny w systemie kina domowego lub systemie 3.1-kanałowym.

Układ D’Appolito wziął swoją nazwę od nazwiska Amerykanina Josepha D’Appolito. Powstał on w latach 80-tych i jest nadal stosowany przez wielu producentów, w tym także tych, którzy produkują głośniki instalacyjne. W podstawowej wersji dwudrożnej głośnik wysokotonowy umieszczony jest pomiędzy dwoma symetrycznie rozmieszczonymi głośnikami niskotonowymi. W wersji trójdrożnej głośnik wysokotonowy umieszczony jest pomiędzy oddzielnymi głośnikami średniotonowymi (i niskotonowymi) w układzie symetrycznym. Pozwala to na montaż głośnika w poziomie lub w pionie i poprawia jego charakterystykę kierunkową. Ma to również pozytywny wpływ na akustykę w pomieszczeniu odsłuchowym.

Sprawdź: Co tworzy system Hi-Fi? – Przewodnik dla początkujących do systemu Hi-Fi

Praktyczne rozwiązania

Naścienne głośniki do systemów stereo świetnie brzmią i są bogato wyposażone. W niektórych modelach można regulować poziom przetwarzania tonów niskich i wysokich. Zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego przełącznika (np. trójpozycyjnego, odpowiednio 0 i 3). Głośniki instalacyjne z wyższej półki i bardziej zaawansowane technologicznie mogą mieć regulowane kąty promieniowania poszczególnych przetworników, zwłaszcza wysokotonowego.

Głośniki naścienne dzięki ekranowaniu magnetycznemu mogą być umieszczone w bezpośredniej bliskości telewizorów wielkoekranowych. Doskonały system audio-video można stworzyć wykorzystując głośniki stereo, które bazują na modelach instalacyjnych. W jego skład wchodzić będzie projektor, wzmacniacz oraz ekran. Pozwoli to na zapewnienie wysokiej jakości doznań audiowizualnych.

Wbudowane subwoofery

W systemie audio można zastosować również subwoofer instalacyjny. Przy wyborze subwoofera należy wziąć pod uwagę głębokość głośnika, aby zapewnić możliwość jego podtynkowego montażu. Ten typ konstrukcji, podobnie jak klasyczne systemy audio, ma za zadanie poprawić przetwarzanie niskich tonów. Instalacyjne głośniki basowe nie są nieporęczne i nie zajmują dodatkowego miejsca w przestrzeni odsłuchowej, w przeciwieństwie do dużych, wolnostojących aktywnych głośników niskotonowych, które mogą zajmować dużo miejsca.

Ze względu na płaską konstrukcję, subwoofery instalacyjne mogą wykorzystywać pasywny dialm zamiast standardowej obudowy bass reflex. Jest to popularna alternatywa dla standardowych modeli podłogowych lub montowanych na stojaku. Choć przypomina przetwornik elektroakustyczny z przeszłości, nie posiada systemu napędowego. Może być stosowany w stosunkowo płaskich głośnikach jako alternatywa dla tunelu bass-reflex.

Instalacja głośników stereo do zabudowy

Instalacja głośników do zabudowy jest prosta. Przygotowanie wnęki w ścianie umożliwiającej ich montaż jest najtrudniejszą częścią. W zestawie znajduje się szablon, który to ułatwia. Głośniki należy umieścić na odpowiedniej wysokości w stosunku do miejsca odsłuchu (sweet spot). Najlepszą jakość dźwięku zapewnią głośniki stereo montowane na ścianie. Należy je zamontować na wysokości uszu użytkowników, w wyznaczonym miejscu odsłuchu. Ważne jest również określenie odległości pomiędzy głośnikami.

Po podłączeniu kabla głośnikowego do ściany, głośniki należy umieścić w przygotowanym w ścianie otworze. Na koniec należy dokręcić głośniki za pomocą śrub montażowych. Zapobiegnie to zakleszczaniu się uchwytów w ścianie. Pozostaje już tylko zamocowanie maskownic i ewentualne ich pomalowanie.

Do głośników instalacyjnych montowanych na ścianie mogą być dostępne specjalne puszki. Puszki te powinny być stosowane razem. Puszkę taką można zamontować np. na ścianie. Do montażu takiej puszki w ścianie można użyć specjalnych metalowych uchwytów. Jej podstawową funkcją jest usprawnienie instalacji i zapewnienie odpowiedniej przestrzeni akustycznej dla głośnika pracującego w ścianie. Na rynku dostępne są również puszki specjalnie wytłumione. W razie potrzeby można również użyć gąbki akustycznej do samodzielnego wygłuszenia puszek.

Ważne jest, aby okablowanie używane do podłączenia modeli do zabudowy do internetu było wysokiej jakości i miało odpowiedni przewodnik. Pozwoli to uniknąć utleniania. Tego typu instalacje często wykonuje się na wiele lat i chcemy uniknąć konieczności wymiany okablowania po jakimś czasie. Można również poprowadzić przewody w specjalnych kanałach kablowych, które zwiększą ich żywotność.

Previous Drzewko za elektrośmieci
Next Bytomscy hokeiści zadebiutują na nowym lodowisku

Może to Ci się spodoba

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

Bytom będzie magazynował energię. Jak? Wykorzystując pokopalniane szyby

To będzie jedno z najważniejszych przedsięwzięć, w jakich bierze udział nasze miasto. Jego celem jest wykorzystanie terenów poprzemysłowych do magazynowania energii oraz budowa Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. W tej sprawie

Wspólne przedsięwzięcie policji małopolskiej i holenderskiej

W dniach od 05 do 17 czerwca 2017 roku, realizując umowę o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, a Komendą Główną Policji w Hadze, dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Bytomianka i Bytomianin Roku

Dorota Siebiata-Tomczyk i Przemo Łukasik, zostali laureatami nagrody Bytomianka i Bytomianin Roku przyznawanej przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczysta gala, podczas której nagrodzeni odebrali statuetki, odbyła się wczoraj /24 maja/ w

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź