Szanty ponownie zabrzmiały w Beceku

Szanty ponownie zabrzmiały w Beceku

Wspólna uczta muzyczna przy koncertach wykonawców, których śmiało można, a nawet trzeba, nazwać czołówką polskiej sceny szantowej. W tym roku w rejs po muzycznych morzach i oceanach wzruszeń i uśmiechu zabrali widzów: grupa Carrantuohill, zespół „North Cape” oraz Tomasz „Grom” Paciorek w ramach koncertu „Szanty w Operze”, który w niedzielę 22 maja odbył się w Bytomskim Centrum Kultury.

Mokra, morska muzyka po raz kolejny zawitała do Bytomia i śladem ubiegłego roku rozbujała swoimi dźwiękami bytomski Becek. Podczas niedzielnego koncertu dla bytomskiej publiczności zagrała między innymi znana w Polsce grupa Carrantuohill, która istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

Zespół wielokrotnie gościł w Irlandii, ma na koncie jedną z najbardziej prestiżowych nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyka 2006 w kategorii album Roku Etno – Folk.

Z kolei zespół North Cape nie tylko prezentuje szanty, ale eksperymentuje również z folkiem. Zespół od 25 lat śpiewa na scenach w Polsce i Europie. Jego cechą charakterystyczną jest fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu North Cape.

Na przestrzeni prawie trzech dekad działalności, North Cape nagrał trzy studyjne albumy, uczestniczył gościnnie w kilku muzycznych projektach i wystąpił kilkukrotnie w programach telewizyjnych.

Wśród wykonawców niedzielnego koncertu był również Tomasz „Grom” Paciorek – żeglarz, motocyklista, filmowiec a nade wszystko wokalista i gitarzysta głównie występujący solo, czasami występujący również w formacjach i składach ogólnopojętego nurtu piosenki żeglarskiej.

Warto dodać, że koncert „Szanty w Operze” odbył się także w październiku 2021 roku na deskach Beceku. Podobnie jak w ubiegłym roku, również dzisiaj dopisała bytomska publiczność, która bawiła się przy rytmach żeglarskich piosenek i pieśni.

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Previous Mamy to! Bytomscy koszykarze awansowali do Suzuki 1 Liga Mężczyzn
Next Mamy siebie - Rodzina źródłem pokoju. Koncert w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny

Może to Ci się spodoba

Pieśni operowe i operetkowe w Parku Kachla

Podczas kolejnego koncertu w ramach letniego parkogrania w okolicach Stawu Północnego wystąpiła Gabriela Silva oraz zaproszeni goście. W repertuarze wydarzenia znalazły się pieśni operowe i operetkowe na głos i fortepian.

Koncert na Strażackiej

Jeszcze do niedawna ulica wypełniona dźwiękami strażackiej syreny, już w najbliższą sobotę, 11 września o 20.00 wypełni się brzmieniem gitar, akordeonu i kalimby. W ramach Dogrywki Bytomskiego Kwietnika w ogródku

Licytacja WOŚP. Do wygrania prywatny koncert zespołu Chaos

Zbliża się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który jest zaplanowany na 30 stycznia. Na allegro trwa aukcja, w której jest do wygrania prywatny koncert bytomskiego zespołu rockowego Chaos. Jubileusz

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Po 30 latach znów razem na scenie

„Short Stories. Powrót” – to wydarzenie dedykowane początkom historii Śląskiego Teatru Tańca, na które zaprosił miłośników tańca współczesnego Teatr Rozbark. Wczoraj /29 sierpnia/ na scenie Beceku, spektakl „Short Stories” wykonali

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź