Sól – rodzaje i właściwości

Sól – rodzaje i właściwości

Sól kuchenna nie jest składnikiem zdrowej diety. Jest niezbędna dla organizmu w niewielkich ilościach ze względu na zawartość sodu. Dzięki temu reguluje gospodarkę wodną organizmu. Ile soli można spożywać w ciągu dnia? Jakie są konsekwencje nadmiaru soli? Poznajemy różne rodzaje i właściwości soli oraz ich zastosowanie.

Sól – właściwości i skład

Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w naszej diecie. Jej główny składnik, chlorek sodu (NaCl), stosowany jest jako przyprawa i środek konserwujący. W soli można znaleźć również niewielkie ilości związków jodu.

Organizm wykorzystuje sód pochodzący z soli kuchennej do wielu funkcji. Jest on odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej. Wraz z potasem reguluje ciśnienie osmotyczne krwi. Wpływa również na pobudliwość komórek nerwowych i mięśniowych. Jod, który znajduje się tylko w niektórych rodzajach soli, jest wykorzystywany do produkcji hormonów tarczycy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania układu nerwowego.

Sól a zdrowie – normy spożycia

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy całkowicie eliminować soli z diety, aby uniknąć ryzyka niedoboru mikroelementów, które są niezbędne dla zdrowia i sprawności organizmu.

Niemal niemożliwe jest posiadanie zbyt dużej ilości sodu, ponieważ sól jest powszechnym składnikiem większości gotowych produktów spożywczych. Używa się jej w dużych ilościach do produkcji wędlin, przetworów mięsnych i serów. Jest doskonałym środkiem konserwującym, który przedłuża świeżość żywności. Sól można również znaleźć w żywności przetworzonej, takiej jak zupy w proszku, sosy, kostki bulionowe i żywność w puszkach.

Należy pamiętać, że dorośli powinni spożywać 5 g soli i 2 g chlorku sodu dziennie. Taka ilość soli jest bezpieczna dla osób zdrowych. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek lub zagrożone chorobami układu krążenia powinny ograniczyć spożycie soli kuchennej do nie więcej niż 6 gramów.

Zatrzymanie soli w naczyniach krwionośnych powoduje wzrost ciśnienia. Nadciśnienie jest główną przyczyną udaru mózgu i zawału serca.

Według ekspertów, sól może również powodować raka żołądka, cukrzycę typu 2, otyłość, udary i zwiększać drażliwość układu nerwowego. Nerki również wydalają wapń z organizmu. Może to prowadzić do osteoporozy.

Sól – Istnieją dwa rodzaje soli: sól kuchenna i lecznicza

Niektóre sole nie są tak kojarzone jak sole kuchenne, które zyskały niesławny przydomek “białej śmierci”. Czy chlorek sodu ukryty pod innymi nazwami jest rzeczywiście zdrowszy?

Sól kuchenna – rodzaje i właściwości

W sklepach spożywczych można znaleźć sól morską. Obecność różnych domieszek może sprawić, że będą się one od siebie różnić. Może to wpłynąć na zmianę koloru kryształów. Na przykład sól himalajska posiada tlenek żelaza barwiący na jasnoróżowo, a czarna sól indyjska posiada nutę siarkowodoru. Mimo tych różnic w zawartości soli, każda sól przekracza 95 procent. Dlatego nie można mówić o zdrowszych odmianach soli kuchennej.

Sól himalajską można kupić w Medonet Market. Jest to najlepsza i najzdrowsza sól kuchenna na świecie.

Jednym z wyjątków jest sól sodowo-potasowa, która ma zupełnie inny smak niż sól biała. Jest lekko gorzka, ponieważ oprócz chlorku sodu (70-75%) zawiera duże ilości chlorku potasu (25-30%). Może ona pomóc w ograniczeniu spożycia sodu. Sól ta nie jest jednak zalecana dla osób z niewydolnością nerek.

Sól kamienna jest również bogata w mikroelementy, takie jak chrom oraz wapń, miedź, mangan. Nie jest poddawana procesowi ługowania jak sól kuchenna. Może mieć też inny kolor, najczęściej szary, ale może być też zielona, niebieska lub pomarańczowa. Ponieważ jest nieprzetworzona, nieoczyszczona, uważana jest za zdrowszą wersję soli.

Na rynku istnieje wiele innych rodzajów soli, w tym sól bambusowa (sól morska prażona w liściach bambusa) oraz sól wędzona. Sól ta ma intensywny aromat i smak, który przypomina świeżo wędzone potrawy.

Rodzaje i właściwości soli leczniczej

Sól może być wykorzystywana jako naturalny środek leczniczy w niektórych przypadkach. Sól ma wiele zalet, które można wykorzystać poza przemysłem spożywczym.

  • Sól bocheńska (zawierająca jony wapnia i magnezu, jod i brom) jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych i innych chorób przewodu pokarmowego.
  • Sól amonowa (z amonem), jest używana w sektorze farmaceutycznym do produkcji leków o działaniu wykrztuśnym.
  • Sól Emska (z siarczanami i magnezem) jest używana do leczenia astmy oskrzelowej i infekcji dróg oddechowych.
  • Sól z Morza Martwego (z magnezem i wapniem, sodem, bromkami potasu, potasem, magnezem, siarką, fosforem i krzemem) jest skuteczna w łagodzeniu zmian dermatologicznych. Poprawia również krążenie krwi, łagodzi bóle stawów, odżywia skórę.

Sól może być stosowana w medycynie jako składnik kąpieli leczniczych, mikstur do okładów lub inhalacji. Sól może być używana w peelingach lub jako pochłaniacz wilgoci. Można również dodać sól do gorącej wody, gdy jest ona wlewana do termoforu. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie ciepła.

Previous Wielozadaniowość w pracy, która nie jest pomocna
Next Pigwa - jak wygląda? Jakie są jej właściwości?

Może to Ci się spodoba

Dobry materac w Bytomiu – jak dobrać odpowiedni model dla osób z bólami pleców?

Ból pleców jest uciążliwym problemem. Problemy z kręgosłupem mogą mieć różne podłoże, a dodatkowo przyczyniają się bo obniżenia sprawności ruchowej, a także ogólnego samopoczucia. Wiele przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa wynika

World of Warcraft Classic – Krawiectwo: Poradnik dla początkujących

Chcesz zostać krawcem? Może podziwiasz te lejące się szaty, a może po prostu jesteś fanem różu. Jeśli tak, to krawiectwo jest dla Ciebie! Oprócz tego, że jest to dobry zawód,

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź