Sól – rodzaje i właściwości

Sól – rodzaje i właściwości

Sól kuchenna nie jest składnikiem zdrowej diety. Jest niezbędna dla organizmu w niewielkich ilościach ze względu na zawartość sodu. Dzięki temu reguluje gospodarkę wodną organizmu. Ile soli można spożywać w ciągu dnia? Jakie są konsekwencje nadmiaru soli? Poznajemy różne rodzaje i właściwości soli oraz ich zastosowanie.

Sól – właściwości i skład

Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w naszej diecie. Jej główny składnik, chlorek sodu (NaCl), stosowany jest jako przyprawa i środek konserwujący. W soli można znaleźć również niewielkie ilości związków jodu.

Organizm wykorzystuje sód pochodzący z soli kuchennej do wielu funkcji. Jest on odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej. Wraz z potasem reguluje ciśnienie osmotyczne krwi. Wpływa również na pobudliwość komórek nerwowych i mięśniowych. Jod, który znajduje się tylko w niektórych rodzajach soli, jest wykorzystywany do produkcji hormonów tarczycy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania układu nerwowego.

Sól a zdrowie – normy spożycia

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie należy całkowicie eliminować soli z diety, aby uniknąć ryzyka niedoboru mikroelementów, które są niezbędne dla zdrowia i sprawności organizmu.

Niemal niemożliwe jest posiadanie zbyt dużej ilości sodu, ponieważ sól jest powszechnym składnikiem większości gotowych produktów spożywczych. Używa się jej w dużych ilościach do produkcji wędlin, przetworów mięsnych i serów. Jest doskonałym środkiem konserwującym, który przedłuża świeżość żywności. Sól można również znaleźć w żywności przetworzonej, takiej jak zupy w proszku, sosy, kostki bulionowe i żywność w puszkach.

Należy pamiętać, że dorośli powinni spożywać 5 g soli i 2 g chlorku sodu dziennie. Taka ilość soli jest bezpieczna dla osób zdrowych. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek lub zagrożone chorobami układu krążenia powinny ograniczyć spożycie soli kuchennej do nie więcej niż 6 gramów.

Zatrzymanie soli w naczyniach krwionośnych powoduje wzrost ciśnienia. Nadciśnienie jest główną przyczyną udaru mózgu i zawału serca.

Według ekspertów, sól może również powodować raka żołądka, cukrzycę typu 2, otyłość, udary i zwiększać drażliwość układu nerwowego. Nerki również wydalają wapń z organizmu. Może to prowadzić do osteoporozy.

Sól – Istnieją dwa rodzaje soli: sól kuchenna i lecznicza

Niektóre sole nie są tak kojarzone jak sole kuchenne, które zyskały niesławny przydomek „białej śmierci”. Czy chlorek sodu ukryty pod innymi nazwami jest rzeczywiście zdrowszy?

Sól kuchenna – rodzaje i właściwości

W sklepach spożywczych można znaleźć sól morską. Obecność różnych domieszek może sprawić, że będą się one od siebie różnić. Może to wpłynąć na zmianę koloru kryształów. Na przykład sól himalajska posiada tlenek żelaza barwiący na jasnoróżowo, a czarna sól indyjska posiada nutę siarkowodoru. Mimo tych różnic w zawartości soli, każda sól przekracza 95 procent. Dlatego nie można mówić o zdrowszych odmianach soli kuchennej.

Sól himalajską można kupić w Medonet Market. Jest to najlepsza i najzdrowsza sól kuchenna na świecie.

Jednym z wyjątków jest sól sodowo-potasowa, która ma zupełnie inny smak niż sól biała. Jest lekko gorzka, ponieważ oprócz chlorku sodu (70-75%) zawiera duże ilości chlorku potasu (25-30%). Może ona pomóc w ograniczeniu spożycia sodu. Sól ta nie jest jednak zalecana dla osób z niewydolnością nerek.

Sól kamienna jest również bogata w mikroelementy, takie jak chrom oraz wapń, miedź, mangan. Nie jest poddawana procesowi ługowania jak sól kuchenna. Może mieć też inny kolor, najczęściej szary, ale może być też zielona, niebieska lub pomarańczowa. Ponieważ jest nieprzetworzona, nieoczyszczona, uważana jest za zdrowszą wersję soli.

Na rynku istnieje wiele innych rodzajów soli, w tym sól bambusowa (sól morska prażona w liściach bambusa) oraz sól wędzona. Sól ta ma intensywny aromat i smak, który przypomina świeżo wędzone potrawy.

Rodzaje i właściwości soli leczniczej

Sól może być wykorzystywana jako naturalny środek leczniczy w niektórych przypadkach. Sól ma wiele zalet, które można wykorzystać poza przemysłem spożywczym.

  • Sól bocheńska (zawierająca jony wapnia i magnezu, jod i brom) jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych i innych chorób przewodu pokarmowego.
  • Sól amonowa (z amonem), jest używana w sektorze farmaceutycznym do produkcji leków o działaniu wykrztuśnym.
  • Sól Emska (z siarczanami i magnezem) jest używana do leczenia astmy oskrzelowej i infekcji dróg oddechowych.
  • Sól z Morza Martwego (z magnezem i wapniem, sodem, bromkami potasu, potasem, magnezem, siarką, fosforem i krzemem) jest skuteczna w łagodzeniu zmian dermatologicznych. Poprawia również krążenie krwi, łagodzi bóle stawów, odżywia skórę.

Sól może być stosowana w medycynie jako składnik kąpieli leczniczych, mikstur do okładów lub inhalacji. Sól może być używana w peelingach lub jako pochłaniacz wilgoci. Można również dodać sól do gorącej wody, gdy jest ona wlewana do termoforu. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie ciepła.

Previous Wielozadaniowość w pracy, która nie jest pomocna
Next Pigwa - jak wygląda? Jakie są jej właściwości?

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Jak urządzić łazienkę w stylu glamour?

Jest wyrafinowana i luksusowa, z dużą dozą przepychu. Stylowa łazienka w stylu glamour łączy różne trendy, nadając jej wygląd pałacowego lub klasycznego wnętrza. Może też wyglądać nowocześnie. Przy projektowaniu łazienki

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Legend of Rock Wrocław – Hala Stulecia 25 marca 2023

The Legend of Rock Symphonic Rock Never Dies! 25 marca 2023 Wrocław Hala Stulecia 18 listopada 2023 Katowice Spodek godz. 20:00 Spektakularna produkcja! Poczuj niesamowite emocje podczas jedynego takiego koncertu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź