Michał Rusinek w Beceku

Michał Rusinek w Beceku

Po raz kolejny będziemy gościć w naszym mieście znanego literaturoznawcę, pisarza, tłumacza, a także profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej – Michała Rusinka. Zapraszamy na spotkanie do Bytomskiego Centrum Kultury w poniedziałek, 24 stycznia o godz. 15.00.

Michał Rusinek przyjedzie do Bytomia na zaproszenie słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To będzie już jego drugie spotkanie z czytelnikami w Bytomiu, a tematem styczniowego spotkania będzie – „Mroczny Eros, czyli o pypciach na języku po raz czwarty”, zaczerpnięty z tytułu książki Michała Rusinka. A dlaczego „po raz czwarty”? Dlatego, że razem z wcześniejszymi pozycjami: „Pypcie na języku” (2017), „Niedorajda, czyli co nam radzą przewodniki” (2019) i „Zero zahamowań, czyli filolog słucha piosenek” (2020), wydany w roku 2021 „Mroczny Eros” stanowi tetralogię, czyli cykl czterech utworów artystycznych połączonych zazwyczaj tytułem ogólnym, z których każdy stanowi odrębną całość. Utwory te łączy temat lub motyw przewodni. W przypadku tetralogii Michała Rusinka motywem przewodnim są jego (…) przemyślenia a propos języka polskiego (…).

Pisarza zaprosili słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i to oni wypełnią salę, ale pewna ilość wejściówek będzie także dostępna dla zainteresowanych osób, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu. Informacje w tej sprawie uzyskać można w sekretariacie Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod numerem telefonu: 32 281 11 38.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk, a w 2013 roku, na podstawie jego dorobku naukowego oraz napisanej monografii, przyznano mu stopień doktora habilitowanego. Jest polskim literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Od 2012 roku jest również prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej. W 2013 roku wszedł w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji.

Michał Rusinek zadebiutował w 2003 roku książką „Między retoryką a retorycznością”, zaś dwa lata później wyszła jego „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”. Podczas pracy w charakterze sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek zajął się tłumaczeniem na język polski jej wierszy dla dzieci. Stały się one inspiracją do powstania bajek w odcinkach. W 2016 roku napisał biografię Wisławy Szymborskiej, zatytułowaną „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Previous Areszt za rozbój, próbę włamania i posiadanie narkotyków
Next Jakie są fazy alkoholizmu?

Może to Ci się spodoba

Dzień strażaka w bytomskiej jednostce

Z okazji Dnia Strażaka oraz jubileuszu 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu przy ul. Łużyckiej, dzisiaj 23 maja odbyły się uroczyste obchody. Podczas spotkania zostały

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

„Szekspir: makieta” na deskach Teatru Rozbark

Zapraszamy po raz kolejny do Teatru Rozbark na spektakl „Szekspir: makieta”, który powstały w koprodukcji kolektywu dziewczyńskiego “blisko” (Anna Rogóż i Mira Mańka) oraz zespołu Teatru Rozbark. Spektakl będzie można

Spektakl bytomskich uczniów najlepszy

Wielkim sukcesem dla Grupy Teatralnej Można już Łowić, uczniów klas z edukacją teatralną w II Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu, zakończył się udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „SKIBOWISKO” we Wrocławiu.

Teatr na osiedlu

Adaptację baśni braci Grimm w wykonaniu Teatru Gry i Ludzi zobaczyli wczoraj /28 sierpnia/ młodsi i starsi widzowie w niecodziennej scenerii, bo na Osiedlu Arki Bożka. Spektakl zorganizowała Fundacja Inqubator

Pieśni operowe i operetkowe w Parku Kachla

Podczas kolejnego koncertu w ramach letniego parkogrania w okolicach Stawu Północnego wystąpiła Gabriela Silva oraz zaproszeni goście. W repertuarze wydarzenia znalazły się pieśni operowe i operetkowe na głos i fortepian.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź