Jak zimą pielęgnować kwiaty domowe?

Jak zimą pielęgnować kwiaty domowe?

Zima to najlepszy czas na dodatkową opiekę nad roślinami domowymi. Zimą trzeba o nie dbać inaczej niż w pozostałym okresie. Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Rośliny domowe nie zapadają w sen zimowy tak jak rośliny ogrodowe. Choć nie rosną zimą tak bujnie, to nadal dobrze się rozwijają. Po prostu jest trochę inaczej. Jest mi to znane, ponieważ mój zespół codziennie opiekuje się roślinami w warszawskich biurowcach.

Staramy się zapewnić im jak najwięcej światła

Zima to najtrudniejszy okres dla roślin doniczkowych z powodu braku światła. Niektóre pomieszczenia mają tak mało światła, że trudno uwierzyć, że rośliny mogą w nich przetrwać. Najprostszym rozwiązaniem jest przeniesienie roślin do pomieszczenia z większą ilością światła, np. na stronę wschodnią lub południową. Inną opcją jest umieszczenie roślin na parapecie. Należy zadbać o to, aby w mroźny poranek rośliny nie były narażone na zimno. Niskie temperatury mogą okazać się dla nich niebezpieczne. Wiem, że nie każdy jest w stanie dokonać takich zmian w swoim domu i usunąć rośliny z niektórych pomieszczeń. Czasami jest to niemożliwe, tak jak w biurowcach, w których pracuję. Co dalej?

Jak sprawić, by do moich roślin docierało więcej światła słonecznego? Nie jest powszechnie wiadomo, że kurz może blokować światło słoneczne, dlatego ważne jest, aby zimą częściej myć kwiaty doniczkowe. Powinno się je myć pod bieżącą wodą co najmniej raz w miesiącu, a następnie co drugi tydzień przecierać wilgotną szmatką. Zraszaj liście wodą, aby ograniczyć gromadzenie się kurzu. Uwaga: Liście nie powinny być moczone we włoskach lub z puchatymi włoskami (np. Gloxysinia, fiołek afrykański), ani w przekwitłych kwiatach (tylko kwiaty).

Do oświetlania roślin można też używać specjalnych lamp. Lampy te były kiedyś dostępne tylko w specjalistycznych sklepach. Ale teraz są dostępne w prawie wszystkich marketach budowlanych i Ikea.

Sprawdź: Jak usunąć kreta z ogrodu. Walka z kretami.

Zmniejsz częstotliwość podlewania

Jak podlewać kwiaty zimą? Zima nie jest najlepszym czasem na podlewanie kwiatów doniczkowych. Najlepiej jest mieć oko na doniczkę i podlewać ją, gdy ziemia wyschnie. Lepiej nie przesadzić z podlewaniem niż przesuszyć roślinę. Stan rośliny poprawi się, jeśli nie będziemy podlewać jej tak często, jak to konieczne. Najlepiej podlewać ją raz na dwa tygodnie. Pamiętaj, że im niższa temperatura, tym rzadziej należy podlewać.

Ogranicz temperaturę

Temperatura w pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka. Idealna temperatura mieści się w przedziale 15-18 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest dla nas wyjątkowo niekomfortowa i nie będzie tolerowana przez kaloryfery. Możesz obniżyć temperaturę umieszczając kilka roślin domowych na parapecie. Trzeba się upewnić, że kaloryfer, który często znajduje się pod oknem, nie podnosi temperatury na parapecie. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie mieszkania termometrem, aby znaleźć najchłodniejsze miejsce.

Zwiększ wilgotność powietrza

Ogrzewanie może wysuszyć powietrze, co jest złą wiadomością dla roślin. Często zraszaj kwiaty, aby zwiększyć wilgotność. Jak już wspomniałam, nie należy moczyć roślin pokrytych mesquitem. Można też położyć wilgotny ręcznik na kaloryferze lub postawić doniczkę na podstawce z kamykami i nalać do niej wody.

Jak sprawdzić poziom wilgotności w mieszkaniu? Niezbędnym urządzeniem jest higrometr. Znalazłam go w sklepie budowlanym za 30 zł. Moje mieszkanie ma bardzo suche powietrze. Wilgotność wynosi 20%. Najlepsze dla zdrowia człowieka są pomieszczenia o wilgotności między 40-60%. Jest to najlepsze ustawienie dla roślin.

Ograniczamy nawożenie

Większość ludzi uważa, że rośliny domowe nie powinny być nawożone zimą. Czy to prawda? A co z roślinami kwitnącymi? Te rośliny również należy nawozić zimą, ale dwa razy rzadziej i w mniejszych ilościach. Do roślin doniczkowych można stosować nawóz zimowy. Ja używam właśnie tego nawozu. Trudno jest go znaleźć w sklepach stacjonarnych, ale można go znaleźć w Internecie.

Zima to czas, kiedy kwiaty doniczkowe wymagają szczególnej uwagi. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie przetrwają one zimy bez naszej pomocy. Ważne jest, abyśmy najpierw zadbali o ich pielęgnację w domu, aby mogły cieszyć nasze oczy każdego dnia.

Previous Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?
Next Droga do uzależnienia: Etapy alkoholizmu

Może to Ci się spodoba

Ocieplenie wnętrza – jak to zrobić?

Każdy ma swoje wyobrażenie o idealnym domu. Jedni wolą mieszkanie w bloku lub ekskluzywny apartament w wieżowcach, a inni nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu niż dom wolnostojący lub

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Jakie są fazy alkoholizmu?

Jakie są oznaki i objawy alkoholizmu? Jakie są fazy tego problemu? Jak wygląda każda z faz? Poznaj ich dokładną charakterystykę. Początkowe stadium alkoholizmu Jak wynika ze statystyk, Polacy uwielbiają pić

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź