Droga do uzależnienia: Etapy alkoholizmu

Droga do uzależnienia: Etapy alkoholizmu

Umiarkowane picie alkoholu nie jest powodem do niepokoju u większości dorosłych. Ale kiedy spożycie alkoholu wymyka się spod kontroli, możesz znaleźć się na niebezpiecznej drodze do uzależnienia.

The National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism szacuje, że 17 milionów dorosłych Amerykanów ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Kolejne 855.000 Amerykanów w wieku od 12 do 17 lat ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Ważne jest, aby pamiętać, że alkoholizm nie powstaje z dnia na dzień. Wyłania się on z długotrwałego nadużywania alkoholu.

Znajomość oznak i objawów każdego etapu może pomóc w szukaniu pomocy, zanim problem przerodzi się w uzależnienie i nałóg.

Etap 1: Okazjonalne nadużywanie i jednorazowe upijanie się

Pierwszym etapem alkoholizmu jest ogólne eksperymentowanie z alkoholem. Osoby pijące w ten sposób mogą być nowe w stosunku do różnych form alkoholu i mogą testować swoje granice. Ten eksperymentalny etap jest często spotykany u młodych dorosłych.

Osoby pijące w sposób eksperymentalny często piją w nadmiernych ilościach. Nie piją regularnie, ale jednorazowo spożywają wyjątkowo duże ilości alkoholu. Medline Plus charakteryzuje binge drinking jako:

 • dla mężczyzn, pięć lub więcej napojów alkoholowych w ciągu dwóch godzin
 • w przypadku kobiet – cztery lub więcej napojów alkoholowych w ciągu dwóch godzin.

Wiele osób pijących w nadmiernych ilościach przekracza tę liczbę. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, którzy uczestniczą w imprezach, na których picie jest głównym zajęciem. Może Ci się wydawać, że picie w nadmiernych ilościach jest bezpieczne, jeśli robisz to tylko od czasu do czasu, ale to nie może być dalsze od prawdy.

Picie dużych ilości alkoholu za jednym razem jest niebezpieczne, a nawet może prowadzić do śpiączki lub śmierci. Co więcej, możesz uzależnić się od uczucia, jakie wywołuje picie i odkryć, że takie epizody stają się coraz częstsze.

Etap 2: Zwiększone picie

Pijacy wychodzą z etapu eksperymentalnego, kiedy ich spożycie alkoholu staje się częstsze. Zamiast pić na imprezach raz na jakiś czas, może się okazać, że pijesz w każdy weekend.

Zwiększona konsumpcja alkoholu może również prowadzić do picia z tych powodów:

 • jako pretekst do spotkania się z przyjaciółmi
 • w celu złagodzenia stresu
 • z nudów
 • aby zwalczyć smutek lub samotność.

Regularne spożywanie alkoholu różni się od picia umiarkowanego. Zwykle wiąże się z nim większe przywiązanie emocjonalne. Osoba pijąca umiarkowanie może połączyć lampkę wina z posiłkiem, podczas gdy osoba pijąca regularnie używa alkoholu, aby ogólnie czuć się dobrze. W miarę dalszego zwiększania ilości wypijanego alkoholu stajesz się od niego coraz bardziej zależny i jesteś narażony na ryzyko rozwoju alkoholizmu.

Etap 3: Problemowe picie

Częste, niekontrolowane nadużywanie alkoholu prowadzi w końcu do picia problemowego. Chociaż każda forma nadużywania alkoholu jest problematyczna, termin “osoba pijąca problemowo” odnosi się do osoby, która zaczyna odczuwać skutki swojego nałogu.

Może pojawić się depresja, niepokój lub utrata snu. Możesz zacząć czuć się źle z powodu intensywnego picia, ale cieszyć się jego efektami zbyt mocno, by się tym przejmować. Wielu pijących na tym etapie jest bardziej skłonnych do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub doświadcza problemów z prawem w wyniku picia.

Istnieją również specyficzne zmiany społeczne związane z piciem problemowym. Należą do nich:

 • problemy w związkach
 • spadek aktywności społecznej z powodu nieregularnego zachowania
 • nagła zmiana przyjaciół
 • trudności w rozmowach z nieznajomymi.

Etap 4: Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm ma dwa oblicza: zależność i uzależnienie. Możliwe jest, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu, ale jeszcze nie uzależniona.

Uzależnienie powstaje po etapie picia problemowego. W tym momencie pojawia się przywiązanie do alkoholu, które przejmuje kontrolę nad regularną rutyną. Zdajesz sobie sprawę z jego negatywnych skutków, ale nie masz już kontroli nad jego spożyciem.

Uzależnienie od alkoholu oznacza również, że rozwinęła się u Ciebie tolerancja na picie. W rezultacie możesz być zmuszony do picia większych ilości, aby poczuć się “pobudzony” lub pijany. Większe ilości alkoholu mają bardziej szkodliwy wpływ na organizm.

Inną cechą charakterystyczną uzależnienia jest odstawienie alkoholu. Po wytrzeźwieniu możesz odczuwać niepożądane objawy, takie jak:

 • mdłości, które nie są związane z kacem
 • drżenie ciała
 • pocenie się
 • silna drażliwość
 • przyspieszone bicie serca
 • kłopoty z zasypianie

Etap 5: Uzależnienie i alkoholizm

Ostatnim etapem alkoholizmu jest uzależnienie. Na tym etapie nie chce się już pić dla przyjemności. Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się fizyczną i psychiczną potrzebą picia.

Osoby uzależnione od alkoholu fizycznie łakną tej substancji i często są niepocieszone, dopóki nie zaczną pić ponownie. Osoby takie mogą być uzależnione również od innych narkotyków.

Kompulsywne zachowania są charakterystyczne dla tego uzależnienia, a osoby uzależnione od alkoholu często piją zawsze i wszędzie.

Jakie są perspektywy?

Jedną z największych obaw w przypadku osób pijących ryzykownie jest to, że nie myślą one, że mają problem. Każde stadium alkoholizmu jest problematyczne. Umiarkowane picie jest jedynym bezpiecznym sposobem spożywania alkoholu, ale picie w ogóle nie jest bezpieczne dla wszystkich.

Wczesne rozpoznanie problemów z alkoholem może pomóc w zapobieganiu uzależnieniu i nałogowi. Leczenie medyczne może być konieczne, aby odtruć organizm z alkoholu i uzyskać nowy początek. Ponieważ wiele osób cierpiących na alkoholizm boryka się z problemami psychologicznymi to ośrodek terapii uzależnień w tym terapia indywidualna lub grupowa może pomóc w przezwyciężeniu uzależnienia.

Im głębiej w stadium alkoholizmu się wchodzi, tym trudniej jest rzucić picie. Do długoterminowych zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu należą:

 • uszkodzenie wątroby
 • choroby serca
 • uszkodzenia mózgu
 • niedożywienie
 • zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym zwiększone ryzyko samobójstwa.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć problem z piciem.

Previous Jak zimą pielęgnować kwiaty domowe?
Next Jak prawidłowo rozliczyć import towarów

Może to Ci się spodoba

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź