Co to jest wybielanie zębów?

Co to jest wybielanie zębów?

Przebarwienia zębów to powszechny problem estetyczny. Wybielanie zębów jest najlepszym i najbardziej zachowawczym rozwiązaniem. Proces wybielania polega na rozkładzie i przenikaniu wolnych rodników do szkliwa i przebarwionej zębiny. Następnie dochodzi do utleniania. Pigmenty zębiny ulegają utlenieniu, dzięki czemu uzyskuje się jaśniejszy odcień. Pod kontrolą lekarską zabiegi wybielania nie osłabiają twardej struktury tkanek zęba.

Istnieją dwa rodzaje wybielania zębów: metoda gabinetowa i metoda bez recepty (tzw. metoda domowa).

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej metody wybielania, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i spełniającej oczekiwania pacjenta. Przed przystąpieniem do wybielania zębów należy przeprowadzić dokładny wywiad lekarski obejmujący stan zdrowia w przeszłości i obecnie, badanie jamy ustnej, diagnozę przebarwień zębów, kwalifikację do zabiegu oraz kwalifikację do metody wybielania. Następnie przeprowadzany jest zabieg higienizacji w celu usunięcia osadów i przebarwień pozabiegowych. Nad całym procesem czuwa lekarz.

Wybielanie zębów na tacce

Przygotowanie nakładki lub nakładki do wybielania nakładkowego rozpoczyna się od nałożenia środka wybielającego. Stomatolog pobiera wyciski zębów i wysyła je do laboratorium dentystycznego, gdzie zostaną wykonane szyny. Lekarz w gabinecie będzie nadzorował pierwszy zabieg. Na każdą przestrzeń nakłada się niewielką ilość preparatu wybielającego (nakładki). Następnie szyna jest zakładana na łuk zębowy na określony czas. Pacjentowi pokazuje się jak nakładać preparat wybielający. Lekarz stomatolog udziela pacjentowi instrukcji, w jaki sposób należy nakładać żel wybielający na nakładki w domu. Cały proces wybielania nakładkowego trwa około 2 do 3 tygodni. Metoda ta jest bezpieczna, skuteczna i przewidywalna.

Wybielanie gabinetowe

Metoda ta zapewnia szybkie wybielanie zębów. W ciągu jednego zabiegu można wybielić zęby o 7-8 odcieni według skali VITA. Polega to na zastosowaniu skoncentrowanego żelu wybielającego, który jest aktywowany źródłem światła (np. lampa LED, lampa halogenowa lub laser). Cały zabieg trwa około godziny w gabinecie stomatologicznym. Efekty widoczne są natychmiast po zabiegu. Proces wybielania przebiega szybciej, jeśli środek jest bardziej skoncentrowany. Również ilość aplikacji będzie krótsza.

Możliwe jest łączenie tych dwóch rodzajów wybielania. Po zakończeniu profesjonalnego zabiegu wybielania w gabinecie, pacjent otrzymuje specjalną nakładkę i żel wybielający. Następnie pacjent może kontynuować proces wybielania w swoim domu. Pozwala to na przedłużenie i utrzymanie efektu wybielania.

Nadwrażliwość pozabiegowa jest najczęstszym efektem ubocznym wybielania. Ustępuje ona po zastosowaniu dedykowanych preparatów.

Leczenie endodontyczne w wybielaniu zębów

Metoda wewnętrzna jest najpopularniejszą metodą wybielania zębów, które wcześniej były leczone endodontycznie. Przed przystąpieniem do wybielania należy wykonać zdjęcie radiologiczne zęba (skan wewnątrzustny), aby sprawdzić czy wypełnienie jest szczelne na całej długości oraz czy nie ma procesów zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia. Jeśli to konieczne, ząb powinien być ponownie leczony endodontycznie przed wybielaniem wewnętrznym (tzw. reendo). Każdy przypadek jest indywidualny i przyczyny zmiany koloru zęba decydują o powodzeniu wybielania wewnętrznego. Po usunięciu części materiału wypełniającego, zabieg wybielania wewnętrznego polega na wprowadzeniu do komory zęba od strony podniebiennej lub językowej środka wybielającego. Środek wybielający działa na źródło przebarwienia. Kolejna wizyta planowana jest za 3-4 dni. Od stopnia i przyczyny przebarwień zależy ilość wizyt koniecznych do wymiany nakładki wybielającej.

Wskazania do wybielania:

 • Rozjaśnienie zębów w celach estetycznych.
 • Usunięcie przebarwień, zarówno tych obecnych w tkankach zębów w momencie wyrzynania, jak i tych, które rozwijają się z wiekiem.
 • Leczenie przebarwień wrodzonych, ogólnoustrojowych i metabolicznych, urazów, fluorozy oraz leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin, chorób (hemolitycznych, żółtaczki, porfirii).

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują:

 • Pacjenci poniżej 18 roku życia
 • Próchnica
 • Zęby mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym
 • Istnieje wiele możliwości wypełnień i protetyki stałej: korony, mosty, licówki itp.
 • Znacząca nadwrażliwość zębiny
 • Zła higiena jamy ustnej
 • Stan zapalny dziąseł lub przyzębia
 • Nadwrażliwość lub alergia na preparaty wybielające
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Palenie tytoniu
 • Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych
 • Nie należy przyjmować niektórych leków (w tym leków przeciwpadaczkowych, psychotropowych, cytostatyków).

Ważne jest, aby o tym pamiętać:

 • Wybielanie naturalnych zębów jest możliwe tylko z pomocą stomatologa.
 • Wypełnienia kompozytowe, korony i licówki, a także mosty nie ulegają wybieleniu. Może zaistnieć potrzeba ich wymiany, aby dopasować je do naturalnych zębów. Wymiany takiej można dokonać po dwóch tygodniach od ostatniego zastosowania. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza się siła wiązania systemu wiążącego wypełnienia z tkankami zęba i w tym czasie kolor wybielonych tkanek zęba stabilizuje się.
 • W trakcie wybielania i bezpośrednio po nim może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce chemiczne i termiczne.
 • Po zabiegu wybielania może wystąpić podrażnienie gardła i błon śluzowych jamy ustnej.
 • O tym, jak długo utrzyma się efekt wybielania, decyduje dieta i styl życia pacjenta.

Dla utrzymania efektu wybielania ważne jest, aby zęby były czyszczone przynajmniej raz na pół roku. Należy również stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej.

Previous Ocieplenie wnętrza – jak to zrobić?
Next O czym należy pamiętać przy makijażu skóry trądzikowej?

Może to Ci się spodoba

Jakie są rodzaje drukarek do wypożyczenia?

Istnieją cztery główne typy drukarek, które mogą być używane z urządzeniami mobilnymi i komputerami. Są to: drukarki atramentowe, drukarki laserowe, drukarki igłowe, drukarki termiczne i drukarki igłowe. Każde urządzenie drukujące

Maseczki kosmetyczne – Dlaczego warto je stosować?

Maseczki kosmetyczne mogą być stosowane do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Najpopularniejsze maseczki są przeznaczone do twarzy. Istnieją jednak maseczki, które można stosować na włosy i inne części ciała. Mogą one być

Co to jest cheat meal? Czy warto go stosować?

Dieta redukcyjna to coś więcej niż tylko stworzenie planu żywieniowego. Wymaga również jego przestrzegania. Potrzeba samodyscypliny, aby zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe i oprzeć się pokusie zjedzenia zakazanych pokarmów. Może

Utrudnienia na autostradzie A4 w miejscowości Staniątki – w kierunku Krakowa

W związku z naprawą lewego pasa jezdni północnej autostrady A4 – wysokość miejscowości Staniątki na odcinku 400 metrów (od km 436+300 do km 436+700) w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. od godz. 05:00

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź